piątek, 15 czerwca 2012

Antybiotyki - How to

Antybiotyki dzielimy na bakteriobójcze i bakteriostatyczne.
Bakteriobójcze zabijają po prostu, bakteriostatyczne opóźniają lub zatrzymują namnażanie (najczęściej poprzez utrudnianie wytwarzania błony komórkowej).

Tyle krótkiego wstępu. Teraz najważniejsze:

Antybiotyki NIE ZWALCZAJĄ wirusów - o czym wielu ludzi zapomina. Jeżeli masz grypę antybiotyki nie pomogą. Jeżeli masz katar - antybiotyki nie pomogą (najczęściej katar powodowany jest przez wirusy, nie licząc alergicznej genezy kataru). Jeżeli jesteś przeziębiony - antybiotyki nie pomogą.
Mało tego, przyjmując antybiotyki przy infekcji wirusowej osłabiamy organizm. W wyniku tego chorujemy dłużej i mamy więcej powikłań.

Jeżeli antybiotyk jest niezbędny, co może stwierdzić lekarz, należy przyjmować go do końca. Całą przepisaną dawkę. Nie można przerwać w połowie, bo "czuję się lepiej". To drugi najczęstszy błąd.
Nieprzyjmowanie antybiotyku do końca prowadzi do niewyleczenia oraz uodpornienia się danego szczepu na antybiotyki. Tym samym nadal będziemy chorować, ale tym razem trzeba będzie przepisać silniejsze antybiotyki, które przy okazji zniszczą naszą naturalną florę bakteryjną. Istotne jest również, by przyjmować antybiotyk o ściśle określonej porze (nie wcześniej i nie później).

Trzecim najczęściej popełnianym błędem są interakcje antybiotyków z innymi substancjami. Również z  alkoholem, ale również suplementami diety i innymi lekami. Zgodnie z badaniem wykonanym w zakładzie Opieki Farmaceutycznej WUM najczęstsze interakcje zachodzą z innymi lekami na receptę (46%), następnie z lekami bez recepty (29%), z alkoholem etylowym (14%) i z suplementami diety (11%).

Innym problemem, niekoniecznie dotyczącym zdrowia, lecz pewnej świadomości medycznej, jest postępowanie z niewykorzystanymi dawkami antybiotyków. Większość zostawia je w domu lub oddaje znajomym lub rodzinie. To prowadzi z kolei do samoleczenia (głownie infekcji wirusowych, patrz wyżej). Część wyrzuca niewykorzystane antybiotyki po prostu na śmietnik. Niewiele osób oddaje do apteki na utylizację.


Proste rady, które pozwolą uniknąć problemów zdrowotnych, a tym samym pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy:
- antybiotyki TYLKO przepisane przez lekarza (ale nie wywieraj presji na przepisanie)
- poinformuj lekarza o WSZYSTKICH przyjmowanych lekach i suplementach diety
- nie pij alkoholu podczas kuracji (alkohol nie tylko osłabia działanie antybiotyków, lecz również może prowadzić do reakcji disulfiramopodobnej - to bardzo źle)
- antybiotyki przyjmuj zgodnie z zaleceniem lekarza - o określonej porze (jedzenie może również "przeszkadzać") i przez określony czas. Nigdy nie skracamy leczenia, ani nie zmieniamy przepisanej dawki
- najlepiej samemu uważnie przeczytać wcześniej ulotkę przepisanego antybiotyku


Co ciekawe, zgodnie z przeprowadzonym badaniem ze stosowaniem antybiotyków problemy mają zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i podstawowym.


Wspomniane badanie to ankieta przeprowadzona na grupie 160 osób na potrzeby pracy magisterskiej, autor Karolina Skoczyńska, temat “Rola Opieki Farmaceutycznej we współczesnej antybiotykoterapii”, wykonana w zakładzie Opieki Farmaceutycznej WUM, pod kierownictwem dr hab. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej i opieką dr n. farm. Magdaleny Makarewicz – Wujec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz