poniedziałek, 4 czerwca 2012

Co każdy podróżnik w czasie wiedzieć powinien

Ciekawa infografika. Wczoraj zobaczyłem ją po raz kolejny i sądzę, że warto ja skomentować.
wallpaper4me.com / wykop.pl / http://cache.gawker.com


Pomijając nic nie wnoszące treści zawarte informacje prezentują się w następujący sposób.

Przede wszystkim potrzebne są jednostki miary. Prędkość światła w próżni wynosi 299'792'458 m/s. Metr jest definiowany w oparciu o światło. Jeżeli jednak nie można zmierzyć tego dokładnie, to wahadło które potrzebuje 1 sekundę, żeby bujnąć się od początku do końca powinno wystarczyć. Wahadła mają to do siebie, że nie ważne z jakiej wysokości je wypuścisz mają taki sam czas bujnięcia. Już Galileusz to odkrył. Jeżeli nie masz zegarka to około jedną sekundę zajmie Ci powiedzenie "one mississippi". Gram to natomiast 1 centymetr sześcienny wody.

Latanie:
Skrzydło samolotu jest ukształtowane w ten sposób, że powietrze porusza się szybciej nad nim, niż pod nim. Wolniejsze powietrze wywiera większe ciśnienie, przez co powstaje siła nośna. Przyczep skrzydła o wystarczającej wielkości do maszyny poruszającej się wystarczająco szybko a poleci. Zbuduj samolot przyczepiając dwa skrzydła do kadłuba, dodaj klapy na końcu skrzydeł i zyskasz kontrolę nad tym, gdzie lecisz.


Technologia:
Podgrzej mleko tuż powyżej punktu wrzenia, nie skoaguluje, a pozbędziesz się 99,999% bakterii. W ten sposób odkryjesz pasteryzację. Poruszające się pole elektryczne indukuje (produkuje) pole magnetyczne i odwrotnie (poruszające się pole magnetyczne indukuje pole elektryczne). Owiń miedziany drut dookoła żelaznego rdzenia i przepuść prąd. Otrzymasz elektromagnes. Nie masz prądu? Umieść magnes na kole wodnym (np. młynie wodnym- przyp. Kahzad) i umieść owinięty miedzią rdzeń żelazny obok koła. W ten sposób zamienisz energię mechaniczną na elektryczną. Nie masz magnesów? Podgrzej żelazo by uzyskać słaby magnes. Szukaj na plaży czarnych ziaren trzymających się razem. Albo sprawdź miejsca uderzeń pioruna pod kątem obecności magnetytu. Przepuść prąd przez wolfram, żeby dostać żarówkę. Przepuść prąd z wystarczającą mocą tam i z powrotem przez przewód, aby wynaleźć radio. Kiedy fale radiowe otrą do anteny odbiorczej ten sam ładunek prądu może zostać odzyskany. Informację można zakodować na dwa sposoby: w ładunku (wyższy prąd tworzy fale o wyższej amplitudzie) lub modulacji częstotliwości. FM (fale ultra krótkie - przyp. Kahzad) jest odporniejsze na zakłócenia amplitudy podczas nadawania.
Wyślij fale o wysokiej częstotliwości, zmierz jak i kiedy wrócą a otrzymasz radar. Zrób to samo z dźwiękiem, a otrzymasz sonar. Umieść magnes tak, by mógł się poruszać wolno i otrzymasz kompas. 
 Gwiazda Polarna jest najjaśniejsza na niebie, tuż obok Wielkiego Wozu. Zmierz jak jest wysoko i kąt ten oznacza szerokość geograficzną.
Kryształy kwarcu są świetne: przepuść przez nie prąd to zmienią kształt. Po zatrzymaniu przepływu prądu wrócą do swojego poprzedniego kształtu. I wygenerują prąd o określonej częstotliwości (efekt piezoelektryczny - przyp. Kahzad)  - wykorzystaj to do zbudowania precyzyjnego zegara.
Przy użyciu tego zegara możesz określić długość geograficzną - ustaw czas na czas londyński, weź różnicę pomiędzy południem wg czasu londyńskiego (czas londyński to GMT+1 - przyp. Kahzad) i lokalnego, będzie to twoja odległość od południka zerowego. W ten sposób określisz długość geograficzną (15° to 1 godzina, 1°  to 4 minuty - przyp. Kahzad).
Jeżeli wylądowałeś w 1714 roku Brytyjczycy wyznaczyli 20 tys. funtów nagrody dla tego, kto w prosty sposób obliczyć długość geograficzną.

Zdrowie:
Zarazki są odpowiedzialne za choroby i mogą żyć praktycznie wszędzie. Walcz z nimi za pomocą higieny i antybiotyków. Utrzymuj w czystości siebie i rzeczy dookoła. Narzędzia medyczne oczyszczaj przez gotowanie, jeżeli nie możesz ich wygotować para wodna (czyli woda powyżej temperatury wrzenia -przyp. Kahzad) wystarczy. Najlepszym antybiotykiem jest penicylina - pleśń Penicillium Notatum (stara nazwa gatunku Penicillium chrysogenum - przyp. Kahzad) rosnąca na jedzeniu, jest bardzo efektywna w zatrzymywaniu infekcji. Działa poprzez powstrzymywanie bakterii przed stworzeniem błony komórkowej oraz podziałem. Tak zapoczątkujesz erę antybiotyków. Jeżeli pleśń Penicillium nie jest znana szukaj pleśni na jedzeniu która, pod mikroskopem, wygląda jak szalone ręce na długich szypułkach - tak wygląda Penicilliu. (rysunek na lewo od tekstu daje dobry obraz tego, co powinniśmy szukać - przyp.Kahzad).
Wirusy są odpowiedzialne za choroby. Jednak w przeciwieństwie do zarazków nie mogą się mnożyć same. Potrzebują komórki nosiciela do rozmnażania. Walcz z nimi szczepionkami, które umożliwią organizmowi produkcję antyciał. Stwórz szczepionkę poprzez rozmnożenie kultury, a następnie podgrzanie jej: ciepło zabije wirusa, a martwe otoczki (kapsydy - przyp. Kahzad) wystarczą organizmowi do nauki nowego zagrożenia. Osłabione szczepy wirusa (NIE martwe - przyp. Kahzad) również szczepią.
Jesteś prawdopodobnie odporny na większość chorób, pamiętaj jednak, że nasze pokolenie dorastało jako pierwsze bez zagrożenia ospą. Krowianka (wirusowa choroba krów podobna do ludzkiej ospy - przyp. Kahzad) tworzy strupki na krowich wymionach, przy ich pomocą możesz się zaszczepić. Krowianka jest wystarczająco słaba, by Cię nie zabić.
Cukrzyca odznacza się częstym oddawaniem moczu, dużym pragnieniem i głodem i/lub dużą utratą masy ciała. Bez leczenia jest śmiertelna. Jednak insulinę można wyekstrahować z trzustki psów lub świń poprzez zawiązanie sznurka lub linki wokół przewodu trzustkowego. Wstrzyknij sobie ten ekstrakt, a zadziała jak cudowny lek. Zapomnij o diecie.

Chemia:
Nie zapomnij o podstawie budowy materii - atomach. Atomy składają się z jądra, zbudowanego z neutralnie naładowanych neutronów oraz dodatnio naładowanych protonów, otoczonego przez ujemnie naładowane elektrony. Atom z taką samą liczbą protonów i neutronów jest elektrycznie obojętny. W innym wypadku ma ładunek ujemny albo dodatni. Liczba protonów determinuje, który jest to pierwiastek. Dla naszych celów najprzydatniejsze są: wodór (H) (w rzeczywistości H2, bo to gaz - przyp. Kahzad) z jednym protonem, węgiel (C) z 6 protonami, azot (N) (azot to też gaz, więc N2 - przyp. Kahzad) z 7 i tlen (O) (znów gaz, O2 - przyp. Kahzad) z 8 protonami. Woda składa się z wodoru i tlenu: H2O. SuperGlue to C5H5NO (nic to nam nie daje - przyp. Kahzad). Jeżeli jesteś kobietą i połkniesz progesteron nie będziesz miała owulacji: C20H26O2 - jest dobrym substytutem progesteronu. 
Aluminium było kiedyś więcej warte niż złoto. W zależności od tego kiedy jesteś może nadal być. Możesz je wyekstrahować ze skał poprzez rozpuszczenie ich w stopionym kriolicie (rodzaj białego, rzadkiego minerału, który obniża temperaturę topnienia  - przyp. Kahzad) i przepuszczenie prądu przez mieszaninę. Kriolit znajdziesz na Grenlandii, szerokość 61,2 długość -48,16. Szukaj szklanych, białych kryształów.
Atomy można podzielić co uwolni olbrzymią ilość energii i promieniowania. Energia nie może zostać stworzona czy zniszczona, jedynie przekształcona. Pamiętaj o Einsteinie: energia jest to masa razy prędkość światła do kwadratu.


Inne ciekawe wynalazki: przekładnie, katapulty, szkło, latawce, termometry, nożyczki, piły tarczowe, guziki, widelce, wałki malarskie, język pisany i mówiony, koło, stary, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, parasolki, śruby, prezerwatywy, smakowita woda gazowana.Jak widać pomieszanie z poplątaniem. Ewidentnie jest to żartobliwy tekst, jednak z drugiej strony znajduje się w nim sporo ciekawych i przydatnych informacji.

Jakie jednak dane i rady powinny się znaleźć, jeżeli byśmy podeszli do tego poważnie?
Zakładając, że trafiamy w czasy wczesnego średniowiecza (ale po wynalezieniu chomąta).

2 komentarze:

 1. Moim zdaniem brakuje wzmianki o alkoholu i paliwach (ropa).
  Drożdże zjadają cukier, a wydalają dwutlenek węgla i alkohol, który je zabija. Dlatego też przy pomocy drożdży nie uzyskamy alkoholu wysokoprocentowego. Ale wystarczy podgrzać wino do odpowiedniej temperatur (parowanie alkoholu), aby go oderwać od pozostałych składników i następnie skroplić w oddzielnym naczyniu (destylacja).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podwyższyć procenty można na kilka sposobów. Jeden z nich to wspomniana destylacja. Ale chodzą słuchy i są zapiski w źródłach, że Słowianie WYMRAŻALI alkohol.
   W teorii: garnek z alkoholem (miodem pitnym) na zimno, woda się ścina, lód się wyjmuje. Procedurę powtarzamy jak długo się da.
   Problem w tym, że nie słyszałem jeszcze, żeby komuś udało się to powtórzyć w czasach obecnych :)

   Usuń