środa, 6 czerwca 2012

Uwaga na Roentgena!

Od dawna wiadomo już, że promieniowanie jonizujące (np. promieniowanie rentgenowskie) jest niebezpieczne dla zdrowia. Jednak naukowcy odkrywają Amerykę regularnie na nowo.

Tym razem powiązano prześwietlenia stomatologiczne z Alzheimerem.
Stwierdzono, że osoby korzystające częściej z prześwietleń stomatologicznych częściej zapadają na chorobę Alzheimera. Wynikać to ma z niszczenia telomerów komórek mikroglejowych przez promieniowanie. Co prowadzi do śmierci mikrogleju, co prowadzi do obumierania komórek nerwowych.

Wyniki tych badań pasują do wcześniejszych, do tej pory niezrozumiałych, doświadczeń. Przede wszystkim dlaczego Alzheimer tak długo się rozwija. Tzn. dlaczego mija tak długi czas pomiędzy wystąpieniem pierwszych zmian w mózgu, a wystąpieniem symptomów choroby Alzheimera.

Dodatkowo ostatnio pojawia się więcej artykułów dotyczących wpływu promieniowania na rozwój raka tarczycy, czy oponiaka. Tym samym potwierdza się to, co wiemy już od dawna:
Promieniowanie X jest przydatne, ale stosujmy je z naprawdę wielkim umiarem!

Bonus:
Na początku XX wieku w latach 30-50 używano tzw. fluoroskopów. Były to urządzenia służące do prześwietlania stóp w sklepach obuwniczych. W ten sposób sprawdzano, czy dana para obuwia pasuje.
http://www.museumofquackery.com/devices/shoexray.htm
Takie cudo promieniowało na całą okolicę. Obrywała osoba nie tylko przymierzająca buty. Zakazano całkowicie tego dopiero na początku lat 70-tych.


Słowniczek (prosto i zwięźle):
telomer - końcówka chromosomu zabezpieczająca go podczas kopiowania, skraca się przy każdym podziale
mikroglej - komórki znajdujące się w mózgu, które chronią neurony

2 komentarze:

 1. Przydałby się jeszcze link do artykułu źródłowego. Osobiście powątpiewam czy to ta główna przyczyna - dziś na choroby otępienne zapadają osoby, które póki miały zęby nie miały dostępu do takich sprzętów, a gdy dostęp się poprawił, nie było czego prześwietlać. Bardziej prawdopodobne są już dawne prześwietlenia klatki piersiowej - stare aparaty dawały często za dużą dawkę, bez specjalnych osłon, a z powodu zagrożenia gruźlicą pracownicy musieli co jakiś czas robić sobie prześwietlenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Źródłem jest "Dental X-ray exposure and Alzheimer’s disease: a hypothetical etiological association. Med. Hypotheses. 2011;77(1):29-34. Epub 2011 Mar 31, Caroline C. Rodgers"
   Jest tam badany wpływ prześwietleń na występowanie Alzheimera i stwierdzono taki wpływ. Oczywiście na Alzheimera wpływ ma wiele czynników: genetyczne, środowiskowe oraz inne choroby.

   Usuń