sobota, 2 czerwca 2012

Liczba ludności

Ostatnio obejrzałem świetny wykład na TEDzie.
Hans Rosling wyjaśnił w nim dlaczego liczba ludności zatrzyma się na 10 miliardach i od czego zależy dzietność. Rzucił tym samym nowe światło w tematyce przyszłości ludzkości.

Jako uzupełnienie wcześniejszy filmik Hansa Roslinga w tej samej tematyce:"Ekolodzy" od lat panikują, że liczba ludności na świecie będzie rosnąć w tempie geometrycznym. Hans Rosling stwierdził krótko: "Zasoby i rozwój planujmy na 10 miliardów ludzi".
Oczywiście zasoby na Ziemi są ograniczone, choć corocznie na Ziemię spada około 40 tysięcy ton materii (głownie w postaci meteorytów). Dzięki tzw. pyłowi kosmicznemu zwiększa się ilość pierwiastków ciężkich.
Jednocześnie w górnej atmosferze z Ziemi uciekają lekkie pierwiastki takie jak wodór i hel.
W tym temacie polecam materiał BBC - BBC More or Less
Interesujący nas materiał znajduje się w drugiej części audycji (wcześniej jest o największych miastach świata, również ciekawe).

 Ogólnie więc zasoby rosną, ludzie mają jednak to do siebie, że zawsze chcą więcej.
Powstała więc firma "Planetary Resources" mająca w przyszłości zajmować się wydobywaniem minerałów i surowców w komosie.W grę wchodzą przede wszystkim asteroidy. 
Więcej można poczytać na stronie planetaryresources.com
W przedsięwzięcie zaangażowane są duże pieniądze (m.in. James Cameron, Ross Perot, Jr., K. Ram Shriram), a także know-how (Peter H. Diamandis, M.D., Eric Anderson, Chris Lewicki).
Całe przedsięwzięcie ma szansę wypalić z takim zapleczem.
Tym bardziej, że w perspektywie są asteroidy warte biliony dolarów.

Taka na przykład 241 Germania warta jest 95,8 bilionów dolarów (czyli około rocznego GDP całego świata). Więcej o wartościowych asteroidach w artykule DailyMail.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz